SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
ÅRSTA HANDBOLL
F12 (2011)

Nya träningstider säsongen 2023-2024
2023-08-15 21:00

Säsongen har dragit igång den här veckan med en första väldigt rolig träning igår! 
Nu har vi också fått träningstiderna inomhus för den nya säsongen. Vi kan säga att vi från ledarhåll inte är jättenöjda då de till exempel krockar med Amandas egna träningstider, men samtidigt vet vi också att det är ett svårt pussel att lägga. Vi har uppmärksammat kansliet på att Amanda inte kommer att kunna delta på mer än hälften av lagets träningar, men har väl egentligen inte så mycket hopp om någon ändring. 

 

Från och med nästa vecka och fram till i juni är det dessa tider som gäller:

  • Tisdagar 17:00 – 18:30 i Skarpnäckshallen
  • Fredagar 18:30 – 20:00 i Skanskvarnshallen

 

Eftersom träningstiderna vi fått tilldelade i hallarna endast är en timme långa, möts vi upp utanför respektive hall för samling, inklusive att tjejerna pratar av sig lite, och uppvärmning. Vi har förstått att alla inte tycker att det är jättekul med utomhusträning, men det är nödvändigt för att vi ska hinna träna någon handboll.

 

Kallelser till träningar kommer att komma ut en vecka i förväg och vi vill att ni svarar senast kvällen före träning. Det är väldigt stor skillnad på att hålla en träning för tio tjejer eller för tjugosju och era svar underlättar planeringen och möjliggör bättre och mer utvecklande träningar. Naturligtvis har vi förståelse för om man i enstaka fall får förhinder sent, eller kommer på att man kan komma på träningen fast man tidigare meddelat att man inte kan, men huvudregeln är att man svarar på kallelserna i tid.

 

Kallelser till matcher kommer att komma ut längre tid i förväg och vi behöver era svar i god tid. Förra året blev det ofta struligt i det ena laget och vi tvingades göra om lagen väldigt kort inpå. Avhopp med kort varsel gör det omöjligt för oss att låna in spelare från andra lag och de få tjejer som deltar får det onödigt kämpigt. Återigen, det lite strängare förhållningssättet är för att det ska bli bättre och mer utvecklande för samtliga spelare i laget.

 

Viktiga datum den närmaste tiden:
Måndag 21 augusti kör vi en specialare för att komma igång. Samling 17:50 på Gubbängsfältet (där vi spelade Eken Cup). Träningen är utomhus.

 

Tisdag 29 augusti kommer vi att ha föräldramöte i anslutning till träningen i Skarpnäck. Vi vill att alla barn har minst en förälder närvarande, då vi kommer att lämna en massa information och vi har märkt att det ofta är de som inte deltar på föräldramötena som inte har lika bra koll efteråt. Allt går inte att förmedla skriftligt, och det är inte lika lätt att ställa frågor. En separat kallelse kommer att komma för föräldramötet.

 

Den 1 september - Skurucupen

Den 1 september - Spelprogrammet publiceras

Den 8 september - Tränings- och uppstartsläger.

Den 30 september - Preliminär seriestart


Bästa hälsningar,
Amanda, Ebba, Jerry och Sandra


Nyhetsarkiv
2025 - här kommer vi!2025-01-13 16:16
Vi byter till WhatsApp2024-07-10 09:10
Dags att smaka på yoga.2024-02-18 15:42
Vårens cuper2023-12-18 11:05
Ses igen nästa år2023-12-14 13:24
Sundsvall Cup rockar2023-03-21 14:56
Vi sänder cupmatcherna2023-03-14 09:27
Skurucupen 2-4 september2022-08-10 11:39
 Matsedeln är spikad2022-03-16 15:33
Tilde kommer på besök2022-03-14 18:00
Vårens matcher 2021-12-29 10:01
Äntligen träning igen!2021-01-25 11:43
 
FÖLJ OSS
SPONSORER
STÖD ÅRSTA
Bingo Stockholm - Alla hallar