Härligt publikstöd på söndagsmatchen mot Skuru 2.
Där vi satte alla nycklar mot samtliga försvarformationer som vi utsattes för.
Vi hade ruskigt bra driv i laget från minut ett på söndagskvällen. Och drivet behöll vi sedan genom hela matchen till domaren blåser av kvällens underhållning.
Första halvlek
Vi får nästintill maximal utdelning på de taktiska dragen vi hade innan matchstart. Samt att vi startar med en härlig energi från sekund ett.
Från vårt senaste möte hade vi en del problem med vissa delar av deras spel som vi nu löste perfekt. I första halvlek tar Skuru två timeouter i ett försök att få stopp på vårt flow vi hade. Halvleken stannar till slut på 20-11 till Årstaiterna.
Andra halvlek
Vi utbyter mål med varandra i hela andra halvlek, inget av lagen drar direkt ifrån men vi hade första halvleks marginal att gå på. Vi utsattes för många olika försvarsspel i andra halvlek av Skuru som försökte komma in i matchen igen.
Men den erfarenhet och rutin som tjejerna besitter i Årstaiterna gör att de löser de olika försvaren som de utsattes för under söndagskvällen.
Alla spelarna kom med i målprotokollet vilket jag anser är bra för laget att vi har sådan bredd i målskyttet. Det ger laget och spelarna självförtroende över säsongen.
Coach Benny
Nästa match Huddinge borta söndag 19 januari Tid 18:15 Huddingehallen