Första halvlek:
Lagen följdes åt målmässigt i ganska tempofattig halvlek. Men vi hade ledningen i halvlek med 12-13. Och kände att vi hade mer att ge i andra halvlek.
Andra halvlek:
I andra halvlek drabbas vi av utvisningar som Ceres lyckas dra fördel av och gör att de tar över kommandot i matchen. Och varje gång vi lyckades äta oss in i matchen så drabbas vi av ny utvisning. Vi drabbades av 4 utvisningar varav Ceres drabbas av 0 utvisningar vilket är en intressant reflektion bara.
Magisk upphämtning
Med 7 min kvar av andra halvlek och Ceres har lyckats få grepp om matchen och skulle väl egentligen bara stänga resultatet och hämta in 2 poäng.
Men vi ville annat och 7 min är lång tid i handboll och 4 bollar upp är inte omöjligt med detta lag. Så vi tar en timeout pratar ihop oss och går in å kör allt vi orkar. Nicole tar precis de hon måste göra för vi ska lyckas med slutforceringen.
Ceres leder med 24-20 men efter timeouten får vi magisk träff i försvar och målvaktspelet. Vi hämtar in mål för mål. Vi lyckades med konstycket att forcera in 5 mål i rad.
Ceres lyckas att göra ett mål och resultatet landar på 25-25 med 1 minut kvar. Ceres tar timeout för att dra de sista taktiska dragen för att ta båda poängen.
Ceres lyckas få till ett hyfsat långt anfall och gör mål 59:38 till 26-25. I vår timeout tryckte vi på att våga behålla trycket i försvaret och hålla huvudet kallt. Vi kommer få ett anfall i sista minuten ingen stress utan se till att kom till ett bra läge.
Och som vi följde vår plan, vi fick sista anfallet och lyckas vara kyliga i slutsekunderna och arbeta fram ett läge där Love Nordgren trycker in matchens sista mål till resultatet 26-26.
Nu är vi i gång 2025 rivstartar med full fart.
Nästa match Skuru, Utveckling